Okres starości – charakterystyka i objawy

Mówi się, że każdy z nas zmienia się całkowicie co 7 lat. Jak się okazuje, jest w tym trochę prawdy, ponieważ komórki w naszym ciele ulegają stałej wymianie. Te zużyte, czy uszkodzone zostają usunięte, a w ich miejsce powstają nowe, które przejmują ich funkcje.

U młodych, proces starzenia się skóry zachodzi bez zakłóceń. Z wiekiem jednak produkcja nowych komórek ulega zmniejszeniu.

Dlaczego się starzejemy?

Oczywistą prawdą jest, że organizmy zmieniają się w ciągu życia od okresu dzieciństwa. Oczywiście przez dojrzewanie, aż po proces starzenia się skóry. Każdy świadomy jest oznak starości takich jak zmarszczki czy pojawienie się siwych włosów na głowie. Jak się okazuje, z którymi to niektórzy toczą nierówną walkę. Dlaczego nasze organizmy zmieniają się w określony sposób wraz z wiekiem?

Okres starości charakteryzuje się pewnymi czynnikami. Powszechnie przyjmuje się, że uszkodzenia materiału genetycznego nie są naprawiane przez organizm. Okazuje się także, że to główne czynniki pogorszenia się funkcjonowania związanego z wiekiem. Oznaki starości można podzielić na dwie kategorie. Starzenie fizjologiczne jest wpisane w nasze geny, a także starzenie się związane z czynnikami zewnętrznymi. Stanowi to warunki środowiskowe, a także zmaganie się z wyborem miejsca zamieszkania. Co więcej, poziom stresu oraz nawyki związane ze stylem życia np. palenie papierosów. Proces starzenia się organizmu człowieka bywa dla niektórych uciążliwy i przygnębiający. Myśl o tym, że skóra się zmienia, może nie być zbyt przyjemnym faktem. Jakie są charakterystyczne okresy starzenia się?

  • Czynniki genetyczne,
  • choroby i urazy,
  • dieta i styl odżywiania się,
  • praca w szkodliwych warunkach,
  • niezdrowy styl życia, czyli nałogi, brak snu i brak aktywności fizycznej,
  • zupełne wyłączenie się z życia społecznego.

Jak opóźnić proces starzenia organizmu?

Z badań wynika, że troska o prowadzony tryb życia ma wpływ na wydzielanie enzymu – telomerazy. To właśnie on odpowiada za odbudowę i naprawę zakończeń chromosomów. Paląc papierosy, naraża się na szkodliwe promieniowanie. Tak samo ograniczając aktywność fizyczną, czy też jedząc zbyt tłusto i słodko. Prowadząc stresujący tryb życia, hamujemy wydzielanie telomerazy, enzymu. Spadek aktywności tego enzymu może prowadzić do zachorowania na nowotwory czy choroby serca. Takie sytuacje prowadzą do procesu starzenia się organizmu człowieka. Stopniowy spadek produkcji telomerazy następuje również z wiekiem. Można jednak mieć pośredni wpływ na jej wydzielanie. A co za tym idzie? Przedłużenie młodości organizmu. Jakie są czynniki spowalniające proces starzenia się skóry?

  • Aktywność fizyczna,
  • prawidłowa dieta, ale w tym oczywiście picie odpowiedniej ilości płynów,
  • czynny udział w życiu rodziny i lokalnej społeczności,
  • rozwijanie swoich zainteresowań,
  • aktywność umysłowa, czyli granie gry logiczne, czy też czytanie gazet i dyskusje.

 

Autor

Ambroży fusion

opis autora