Co daje osobom starszym gimnastyka po 60 roku życia?

Coraz bardziej rośnie świadomość roli, jaką pełni gimnastyka dla seniorów w codziennym życiu osoby starszej. Aktywność fizyczna niemal w każdym wieku stanowi dopełnienie życia. Szczególnie dla osób przechodzących na zasłużoną emeryturę sprawność ruchowa odgrywa istotną rolę. U seniorów niezwykle ważne jest utrzymanie właściwej ruchomości stawów, zapobieganie zanikom mięśni i ich przykurczom. Właściwa kondycja oraz stabilna postawa ciała wpływa na sprawność umysłową i pogodę ducha. Odpowiednio dobrana gimnastyka dla seniorów 60 plus wpływa na uniknięcie powikłań związanych z układami krążenia oraz oddechowym. Należy pamiętać, że gimnastyka w domu dla seniora nie może stwarzać ryzyka zagrożenia życia ani żadnych powikłań zdrowotnych. Ćwiczenia z oderwaniem nóg od powierzchni stanowią zawsze możliwość złamania bądź skręcenia nogi. Zatem podpowiadamy, jakie bezpieczne ćwiczenia powinny znaleźć się w codziennym zestawie każdego seniora po 60 roku życia.

Krótka i systematyczna gimnastyka poranna dla osób starszych

Nie rozgraniczając wieku bardzo wskazane, aby każda starsza osoba w miarę swoich możliwości podejmowała próbę systematycznej gimnastyki ciała. Wszelka aktywność fizyczna dla seniorów oznacza przede wszystkim większe uczestnictwo w życiu społecznym oraz przeciwdziałanie chorobom wieku podeszłego. Co z kolei zasadniczo wpływa na poprawę kondycji oraz nastroju osób starszych. Gimnastyka po 60 roku życia powinna sprawiać przyjemność i chęć podejmowania niezbyt trudnego wysiłku. Należy uwzględnić zawsze możliwości i nie należy nadmiernie obciążyć fizycznie poszczególnych partii ciała. Szczególnie rano osoby starsze odczuwają zdrętwienie i przykurcz mięśni. Gimnastyka dla seniora w domu powinna trwać zaledwie kilka minut. Zalecane są ćwiczenia na siedząco. Można je wykonywać na krześle bądź kanapie. Dla spokojnego rozruszania zdrętwiałych po spaniu kończyn górnych i dolnych należy wykonać naprzemiennie przysiady, prostowanie kolan i rąk oraz odwodzenie nóg. Gimnastyka dla seniora 60 plus wykonywana rano w domu powinna być niezbędnym elementem dnia codziennego.

Gimnastyka dla seniora na świeżym powietrzu

Gimnastyka dla seniorów w domu jest świetną alternatywą w niesprzyjającą pogodę oraz okolicznością sprzyjającym do wychodzenia na świeże powietrze. Trudne warunki atmosferyczne zawsze niosą ryzyko przeziębień i zachorowań na grypę. Gimnastyka dla seniora 60 plus opierają się naturalnych formach ruchu, zalecane są przede wszystkim spacery czy rower. Regularna aktywność fizyczna na świeżym powietrzu poprawia sprawność układu krążeniowego oraz układu oddechowego. Warto zwrócić uwagę na dobranie właściwego stroju zarówno do danej aktywności, jak i do pogody. Gimnastyka dla seniora nigdy nie powinna doprowadzać do zmęczenia ani przeciążenia poszczególnych partii ciała. Wskazania do konkretnych ćwiczeń lub sportów należy uzyskać od lekarza fizjoterapeuty. Gimnastyka seniorów 60 plus wymaga przede wszystkim rozwagi. Częstotliwość wykonywanych ćwiczeń siłowych powinna być nie więcej niż dwa razy w tygodniu po 20 minut. Warto skorzystać wówczas z porad instruktora w danej dziedzinie sportu.

 

Autor

Ambroży fusion

opis autora