Nadmierna senność u osób starszych - przyczyny i sposoby niwelowania

Troska o bliskich nam seniorów często skłania nas do obserwowania zmian ich zachowań, nawyków i potrzeb. Dostrzeżenie różnic w stosunku do lat ubiegłych budzi niejednokrotnie niepokój i inicjuje analizę przyczyn, a co za tym idzie i poszukiwanie rozwiązań. 

Przyczyny nadmiernej senności u seniorów

Nadmierna senność u starszych ludzi wystąpić może zarówno incydentalnie, jak i w sposób przewlekły. Średnio dorosły człowiek potrzebuje od 7 do 9 snu godzin dziennie. Kiedy zdarzy mu się spać danej nocy, mniej niż tego potrzebuje, naturalnym efektem jest nadmierna senność w ciągu dnia, i taki przypadek nie powinien być powodem do niepokoju. Kiedy jednak seniorzy cierpią na bezsenność chroniczną, występująca w ciągu dnia senność osób starszych również staje się problemem przewlekłym. 

W znacznym procencie przypadków  nadmierna senność u osób starszych spowodowana jest przyjmowanymi lekami. W ten sposób działają leki na alergię czy nadciśnienie, a nawet przyjmowana w dużych ilościach witamina A. Jeśli przyczyną tkwi w lekach, łatwiej jest zaakceptować to zjawisko i świadomie je kontrolować. 

Niestety u znacznej ilości osób starszych nadmierna senność w ciągu dnia jest jednym z objawów chorobowych i dlatego warto w przypadku częstego "przysypiania" seniora przeprowadzić diagnostykę ukierunkowaną na powiązane z sennością jednostki chorobowe. 

Choroby powodujące nadmierną senność u starszych ludzi

W przypadku senności będącej objawem chorobowym medycyna stosuje termin "senność patologiczna u osób  starszych". Na ogół jest ona wynikiem cukrzycy lub niedoczynności tarczycy i w obu przypadkach towarzyszy jej męczliwość. Jeśli zmęczenie nie ustępuje nawet po odpoczynku i senność utrzymuje się nieprzerwanie, świadczy to zazwyczaj o zespole przewlekłego zmęczenia. Często nadmierna senność u starszych ludzi związana jest, z tym że cierpią na bezdech senny, przerywający nocny odpoczynek. Senność patologiczna u osób starszych może być również wynikiem chorób psychicznych, kompletnie zaburzających rytm dobowego funkcjonowania. 

Nadmierna senność u osób starszych - jak sobie z tym radzić? 

Kiedy nadmierna senność związana jest z dręczącymi seniora chorobami lub przyjmowanymi lekami, konieczny jest kontakt z lekarzem. Prawdopodobnie potrzebna będzie zmiana leku, zmiana dawkowania, albo wdrożenie nowego medykamentu. Jeśli jednak te czynniki zostaną wykluczone, to przed sięgnięciem po farmakologię lub suplementację zastosować koniecznie trzeba znane od wieków naturalne metody wspomagania snu w nocy i niwelowania nadmiernej senności w ciągu dnia.

Począwszy od przygotowań do snu, zadbać należy o odpowiedni poziom wyciszenia i zaciemnienia pomieszczeń sypialnych. Powinny być one również wywietrzone, a temperatura dostosowana do preferencji śpiącego, ale zdecydowanie lepiej niech będzie chłodniej niż ciepłej. Przechodząc do diety, niewskazane jest wieczorne spożywanie ciężkich, obfitych posiłków, cukru czy kofeiny, ponieważ opóźni to zasypianie  i zaburzy nocny wypoczynek. Problemom ze snem zapobiec może również rezygnacja z oglądania telewizji i korzystanie z telefonu przed zaśnięciem. Emitowane przez nie światło jest czynnikiem wybitnie niesprzyjającym zasypianiu. 

Seniorzy niestety cierpią często również na niedobór hormonu snu - melatoniny. Jej uzupełnienie w diecie także może poprawić jakość snu nocnego, a co za tym idzie, ograniczyć nadmierną senność u osób starszych w ciągu dnia.

 

Autor

Ambroży fusion

opis autora