Otyłość – Czym jest i jak można z nią walczyć

walka z otyłością

Otyłość definiujemy najczęściej jako zbyt duże nagromadzenie tkanki tłuszczowej w naszym ciele. Otyłość jest chorobą, która może mieć bardzo niekorzystne skutki dla naszego zdrowia. Obecnie na całym świecie jest bardzo wiele osób chorujących na otyłość. Wiele osób uważa, iż otyłość jest chorobą groźniejszą nawet od AIDS.

Kiedy można stwierdzić otyłość?

Medycznie za osobę otyłą uznaje się osobę, której nagromadzona tkanka tłuszczowa stanowi powyżej 20 procent w przypadku mężczyzn oraz 25 % w przypadku kobiet. Występuje wiele rodzajów otyłości, wszystko zależy od rozmieszczenia nadmiernej tkanki tłuszczowej. Jedną z częściej występujących otyłości jest otyłość jamy brzusznej. Przejawia się ona miejscowym przyrostem zbędnej tkanki tłuszczowej. Jest ona zwana otyłością typu jabłko i jest znacznie groźniejsza niż drugi tym otyłości, a mianowicie typ gruszka. Nazwy poszczególnych typów pochodzą od kształtu sylwetki jaki przybierają osoby nią dotknięte. W przypadku otyłości typu jabłko tłuszcz gromadzi się przede wszystkim w obrębie brzucha, natomiast w typie gruszka tkanka tłuszczowa przeważa w obrębie nóg i bioder. Walka z otyłością w większości przypadków nie jest łatwa. Tylko małej części osób udaje się z nią do końca wygrać. Wymaga ona bardzo wielu starań oraz poświęceń, które nie jednokrotnie na początku odchudzania nie przynoszą skutku. Nie wpływa to więc zbyt pozytywnie na nastawienie osoby odchudzającej się.

Bardzo często u osób z nadwagą, które zdecydowały się zmienić swój wygląd występuje tak zwany efekt jo-jo. Polega to na tym, że początkowo osoba otyła chudnie, a nawet znacznie chudnie, po czym znowu przybiera na wadze i niejednokrotnie nie tylko powraca do swojej poprzedniej wagi, ale nawet ją przekracza. Aby tego uniknąć należy stosować odpowiednie diety dostosowane do konkretnej osoby i jej potrzeb zdrowotnych oraz na stałe zmienić swój jadłospis, nawet po schudnięciu nie wracać do starych, niezdrowych nawyków. Warto kontrolować stale swoją wagę i już kiedy zdarzy nam się nadwaga rozpocząć stosowna kurację, bo znacznie łatwiej jest odchudzać się kiedy jeszcze nie mamy bardzo dużej ilości zbędnych kilogramów. Od nadwagi do otyłości jest niedaleko, a z otyłością związany jest szereg bardzo groźnych chorób. Przeważnie są to choroby związane z układem krwionośnym. Jednak lekarze równie mocno ostrzegają przed otyłością z powodu choroby wieńcowej, nadciśnienia, udaru mózgu, jak i cukrzycą

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *