Choroby przez Otyłość – Negatywne skutki nadwagi

otyłość
otyłość

Nadmierna masa ciała wiąże się nierozerwalnie z wieloma chorobami, których można by uniknąć jeśli zrzucilibyśmy zbędne kilogramy. Przede wszystkim otyłość obciążająca jest dla układu krwionośnego oraz kostnego, ale to nie jedyne zagrożenia. Lekarze przestrzegają, że otyłość jest przyczyną cukrzycy typu II, nadciśnienia oraz choroby wieńcowej. Wszystko to jest uzależnione od naszej wagi i mamy na to wpływ czy znajdziemy się w grupie podwyższonego ryzyka.

Czym grozi nadwaga?

Nadwaga to nie tylko dyskomfort psychiczny i trudności w znalezieniu pasujących ubrań, ale poważne obciążenie dla organizmu. Spożywanie tłustych, bogatych w węglowodany posiłków powoduje, że w krwi zwiększa się zawartość cukru oraz tłuszczy. Cukier ten prowadzi do cukrzycy typu II, którą tylko przy zrzuceniu kilkunastu kilogramów może wyleczyć. Natomiast tłuszcz podróżując po żyłach i tętnicach naszego układu krwionośnego równomiernie odkłada się na ich ściankach powodując zwężenie światła naczyń krwionośnych, co objawia się nadciśnieniem. Szczególnie niebezpieczne jest to w granicach serca oraz mózgu. Doprowadza do choroby wieńcowej i zawałów, a zatory w obrębie mózgu do udarów. Ryzyko wystąpienia udaru mózgu jest u osób otyłych dwukrotnie wyższe niż u osób o wadze mieszczącej się w normach. Podobnie jest w przypadku choroby wieńcowej, ryzyko wystąpienia u osób z nadwaga jest 1,5 większe niż u osoby z prawidłowa wagą. Do innych schorzeń związanych z otyłością należy kamica pęcherzyka żółciowego czy zwyrodnienie stawów. Zmiany zwyrodnieniowe wynikają z nadmiernego obciążenie stawów dużą masą ciała. Zazwyczaj dotyczy to stawów kolanowych oraz kręgosłupa, ale może objąć i inne stawy, np. biodrowe. Objawami jest zwykle ból i trudności w poruszaniu się. Takie zaawansowane zmiany spowodowane otyłością powodują utrudnienia w zalecanym przez lekarzy odchudzaniu ponieważ wiele ćwiczeń fizycznych osoba z problemami kręgosłupa czy stawów nie może wykonywać. Jednak między otyłością a stanem wagi normalnej jest jeszcze stan pośredni zwany nadwagą. Dobrze jest jeśli zauważywszy nadwagę u siebie rozpoczniemy kurację odchudzającą, bo jest to wtedy łatwiejsze niż w przypadku otyłości. Nie można też lekceważyć stanu nadwagi, gdyż może on łatwo przekształcić się w otyłość.

BMI – Czym jest współczynnik masy ciała?

Do ustalania nadwagi oraz sprawdzania stopnia otyłości wykorzystuje się współczynnik BMI. Oblicza się go na podstawie wagi osoby podanej w kilogramach oraz wzrostu podanego w metrach. Wzór na BMI jest bardzo prosty wystarczy wagę podzielić przez wzrost podniesiony do kwadratu. Otrzymany wynik należy porównać z tabelami BMI. Wartość oznaczająca prawidłową wagę powinna mieścić się w przedziale od 19 do 25, od 25 do 30 to nadwaga, a wartość wskaźnika BMI powyżej 30 oznacza otyłość. Warto zatem co jakiś czas kontrolować swoją wagę w trosce o swoje zdrowie.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *