Jakie objawy występują przy łuszczycy?

łuszczyca
luszczyca-lokcia-kobiety

Łuszczyca ma różne rodzaje. Musi to zatem oznaczać, że i jej objawy bywają zróżnicowane. Jednak są takie objawy, które są charakterystyczne tylko i wyłącznie dla tej choroby. Nie oznacza to  jednak, że u każdego będzie ta choroba objawiała się w taki sposób.

Jak objawia się łuszczyca?

Na samym początku przypomnę jedynie, że łuszczyca jest chorobą dziedziczną, która nie można zarazić się poprzez kontakt z chorym. Nie wymyślono dotychczas żadnej metody, która dla łuszczyka oznaczałaby pozbycie się łuszczycy raz na zawsze. Łuszczyca objawia się poprzez tak zwane wysypy łuszczycy. Długość utrzymywania się zmian jest bardzo różny, zleży od sposobu leczenia, psychiki chorego i od samej łuszczycy (jej rodzaju).

Charakterystyczne objawy łuszczycy

Najbardziej charakterystycznym objawem dla łuszczycy są wykwity na skórze. Przeważnie mają one czerwony kolor, choć zdarzają się od tej reguły dość częste wyjątki. Same zmiany mogą mieć bardzo różny wygląd oraz formę. Nie ma także reguły odnośnie tego, jak duże są to zmiany. Mogą one pokrywać duży obszar ciała, albo tylko jego nieznaczną część. Czasem zmiany przybierają formę krostek ropnych. Zmiany te są wyraźnie oddzielone od zdrowej skóry.

Łuszczyca i „jej” łuski

Oczywiście nie sposób wspomnieć o objawie łuszczycy, od którego wzięła się jej nazwa. Mowa oczywiście o tak zwanych łuskach. Łuska zbiera się na wcześniej opisanych zmianach skórnych. Jest to nic innego jak łuszczący się naskórek. Bo właśnie to naskórek jest przyczyną łuszczycy – u chorego mamy do czynienia z nadprodukcją naskórka. Naskórek jest wypychany do góry i obumiera tworząc charakterystyczną łuskę.

Łuski u różnych chorych mają różną grubość. Może to być pojedyncza łuska, ale czasami zmiany te nawarstwiają się. Bywa i tak, że przy łuszczycy głowy (zwłaszcza nieleczonej) łuszczeni zaczyna przypominać łupież.

źródła:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/psoriasis/symptoms-causes/syc-20355840

https://historyhub.history.gov/external-link.jspa?url=https://dmp.org.pl/zdrowie/czarna-herbata-wady-i-zalety/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *